دفتر مقام معظم رهبری
کد مطلب: 24375  |  
تاریخ انتشار : 19 مهر 1396 - 15:33
عباسی گفت:شهرستان قاینات 70اثر تاریخی ثبت شده در میراث ملی کشور و400اثر شناسایی شده در زمینه های تاریخی وفرهنگی وطبیعی دارد و وجود همین آثار، قاینات را به عنوان قطب تاریخی فرهنگی خراسان جنوبی معرفی کرده است.

به گزارش نسیم قائن ، عباسی رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری  قاین در اولین جلسه ستاد توسعه گردشگری شهرستان با بیان این که قاینات ظرفیت هاوجاذبه های  گردشگری منحصر به فردی در زمینه های میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری دارد گفت: با توجه به قابلیت های ویژه ای که داریم ،متاسفانه نتوانسته ایم چندان مطلوب ظاهر شویم وازین فرصت استفاده کنیم .

قاینات قطب تاریخی فرهنگی استان

وی افزود: اولین سکونتگاه شرق کشور در غار خونیک شهرستان که قدمت سی هزار ساله  دارد یکی از یافته های باستان شناسی واز مهم ترین قابلیت های تاریخی وفرهنگی وطبیعی شهرستان به شمار می رود.

عباسی در ادامه اظهارداشت:شهرستان قاینات 70اثر تاریخی ثبت شده در میراث ملی کشور و400اثر شناسایی شده در زمینه های تاریخی وفرهنگی وطبیعی دارد و وجود همین آثار، قاینات را به عنوان  قطب تاریخی فرهنگی خراسان جنوبی معرفی کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین درادامه با اشاره به آثار تاریخی شهرستان گفت: مسجد جامع قاین به عنوان نگین معماری وتاریخی ومعنوی استان ازبین 35هزار اثر تاریخی کشور در دیف 295در سال1316به ثبت رسید ودر بین 700اثر ثبتی استان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

بهشت داروهای گیاهی در بخش نیمبلوک

وی از دیگر آثار تاریخی شهرستان را قلعه کوه،بوذجمهر،آرامگاه ابوالمفاخر،خانه های قدیمی حقیقی، موسوی،سلطانی،صمدی ،قارنی  که نشان دهنده قدمت معماری وتاریخی شهرستان است ذکر کرد وگفت:آب انبار های قدیمی وموزه های آب ومردم شناسی ومشاهیر ومفاخر ،محوطه باستان شناسی شاهزاده حسین،قلعه قدیمی اسفدن،قلعه استرآباد در بخش مرکزی،آب انبار های تاریخی بخش نیمبلوک،حمام کارشک،مسجد جامع خضری،غارفارسان در روستای ثقوری،رباط چاهک موسویه،مسجد جامع وقلعه سده،قلعه تاریخی آفریز ،دژزیرزمینی روستای نیگ که جدیدا کشف شده است واز آثار منحصر به فرد وشاخص در ایران است وتاکنون 90درصد آواربرداری آن انجام شده است ،از دیگر جاذبه های دیدنی شهرستان قاینات به شمار میآید..

عباسی ادامه داد:وجود مرتفع ترین قله خراسان جنوبی در بخش نیمبلوک شهرستان قاینات  که کوهپایه های این قله به عنوان مرکز وبهشت داروهای گیاهی شناخته شده است از دیگر جاذبه های طبیعی در شهرستان قاینات است.

هزینه کرد 1میلیاردی در منطقه گردشگری بوذجمهر

وی بابیان این که بیش از1میلیاردتومان تاکنون برای احیا ومرمت بناهای تاریخی  شهرستان قاینات هزینه کرده ایم گفت:در زمینه آثار طبیعی وگردشگری نیز از پتانسیل بالا وارزشمندی برخوردار هستیم.

عباسی  افزود: منطقه گردشگری بوذجمهر قاین به عنوان بام شهر تاکنون 1میلیاردتومان صرف فراهم کردن زیرساختها ی راه ،.برق ،.آب وگاز وفاضلاب آن شده است  وزیرساخت برای ورود سرمایه گذاردر منطقه فراهم است. .

رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری قاین باشاره به روستاهای زیبا ودیدنی قاین که دارای اثرات زیبای طبیعی وتاریخی هستند گفت:. روستاهای باراز،کره،بیهود، زول ،خونیک گدار،دشت لاله ها وشقایق وسایت پرورش آهو در اسفدن از جمله روستاهای طبیعی وزیبای شهرستان قاینات است وعلاوه بر روستای طرح  گردشگری زول که بیش از 1میلیاردو200میلیون تومان تاکنون در این روستا هزینه شده است 3روستای بیهود،کارشک ومزار انجیری در سه بخش شهرستان در طرح روستاهای گردشگری قرار گرفته اندواعتبارات متوازنی هم برای این روستاها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد:امسال در استان15روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری پیشنهاد شده اند که روستاهای کره وباراز قاین نیز به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده اند .

عباسی  در خصوص معرفی روستاهای بخش نیمبلوک وسده گفت: طبیعت روستاهای بسکاباد وبیناباج وثقوری در بخش نیمبلوک  وطبیعت زیبای روستای انجیری ومنطقه بادامک دربخش سده نیز ظرفیت های ارزشمند طبیعی شهرستان قاینات هستند.

 

پرداخت تسهیلات 3میلیاردی به گردشگری شهرستان در بخش خصوصی

وی بااشاره به این که درسال 93هیچ گونه اثر طبیعی ثبت شده در شهرستان نداشتیم ودر کل استان فقط10اثر طبیعی ثبت شده بود گفت: با پیگیری های انجام شده تعداد آثارطبیع ی ثبت شده شهرستان قاینات تا سال 95 به بیش از18اثررسید وبیش از 20اثر هم شناسایی شده است.

.

این مقام مسئول در ادامه گفت:سال گذشته 1میلیاردو400میلیون تومان با باز پرداخت 3درصد به بخش خصوصی شامل مجتمع های خدماتی رفاهی  بین راهی در شهر خضری ومجتمع طلای سرخ باغ های شاهیک جهت سفره خانه پرداخت شده است که جهت گردشگری بسیار موثر می تواند واقع شود.

وی افزود:در حوزه گردشگری تاکنون بیش از2میلیاردتومان هزینه شده است  وعلاوه بر این بیش از 3میلیاردتومان تسهیلات به بخش خصوصی وگردشگران واگذار شده است که بتوانند زیرساختهای گردشگری را درشهرستان فراهم کنند.

در یافت نشان ملی برای 6اثر صنایع دستی قاین

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود به صنایع دستی وگردشگری شهرستان به عنوان یک اصل مهم اقتصادی اشاره کرد وگفت:در زمینه صنایع دستی نیز شهرستان قاینات ،جاجیم بافی ورنگرزی روستای روم به عنوان اولین اثرصنایع دستی که حدود100نفردر این دوکارگاه مشغول به کار هستند زبانزد خاص وعام است .

وی گفت: تاکنون 300میلیون تومان تسهیلات  وتجهیزات به این کارگاهها پرداخت شده است  این شرکت به عنوان یک شرکت موفق در شرق کشور معرفی شده است

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین  تصریح کرد؛سفال وسرامیک مان اسفدن،سفره آردی مهنج،حوله بافی ،پخل بافی وماشته بافی از جمله هنرها وصنایع دستی شهرستان است که قاینات از 13اثر ثبتی استان که نشان ملی گرفته اند 6اثر را به خود اختصاص داده است.

وی به محصولات استراتژیک شهرستان اشاره کرد وگفت:زرشک وزعفران وپسته شهرستان قاینات در تمام مراحل گل دهی وجمع آوری می تواند گردشگرانی را به سمت خود جذب کند وتاکنون16گردشگر آلمانی از مراحل گل دهی وبرداشت وگل پرکردن زعفران بازدید داشته اند .

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: 8واحد پذیرایی  بین جاده ای  و9سرویس بهداشتی ونماز خانه ،1مهمان سرا و4اقامتگاه و2دفتر مسافرتی در شهرستان قاینات داریم.

 عباسی در پایان با بیان این که در سال گذشته بیش از 100هزار گردشگر داخلی به شهرستان قاینات داشته ایم گفت: از این تعداد بیش از35هزار نفر از منطقه گردشگری بوذجمهر بازدید داشته اند.

وی بااشاره به بقاع متبرکه وامامزادگان شهرستان ؛امام زاده  عبدالله کارشک،امام زاده زیدقاین وامام زاده زیدالنار آفریز درسه بخش شهرستان  به عنوان قطب های معنوی گفت: شهرستان قاینات از همه لحاظ پتانسیل های بالایی دارد ومی تواند به عنوان مقصد گردشگران انتخاب شود.

انتهای پیام/

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.