دفتر مقام معظم رهبری

آخرین اخبار

کد مطلب: 16359  |  
تاریخ انتشار : 6 فرو 1395 - 20:28
شهرستان زیرکوه به علت برخورداری از جاذبه‌های بی‌شمار طبیعی به سرزمین طبیعت رنگارنگ مشهور است و این روزها میزبان مسافرین نوروزی است.

به گزارش نسیم قائن ، شهرستان زیرکوه یکی از شهرستان‌های مرزی استان خراسان جنوبی است که با وسعتی معادل 8 هزار کیلومتر مربع در شمال شرق استان قرار گرفته و به لحاظ جاذبه‌های گردشگری، پتانسیل‌ها و استعدادهای خاص و منحصربه‌‌فردی که دارد به سرزمین طبیعت رنگارنگ و دیار چهار فصل مشهور است.

اگر چه در جای‌جای این شهرستان زیبا جاذبه‌های بی‌نظیر طبیعی و تاریخی به چشم می‌خورد، اما بخش مرکزی این شهرستان آثار تاریخی و طبیعی منحصربه‌فردی دارد که اکثر آن‌ها در یک مسیر دسترسی برای گردشگران قرار دارد.

تپه‌های شقایق حاجی‌آباد (کافرتگ)

در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر حاجی‌آباد تپه‌های زیبایی وجود دارد که همه ساله در ایام عید به سبب طبیعت زیبا و بی‌نظیر گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می‌کند.

همه ساله از اوایل فروردین تا اواسط اردیبهشت رویش شقایق‌های بی‌شمار و گل‌ها و گیاهان رنگارنگ طبیعتی جذاب در دل این تپه‌ها خلق می‌کند که دیدنش خالی از لطف نیست و البته هر بیننده‌ای را مجذوب قدرت نقاش چیره دست طبیعت می‌کند.

لاله‌های سرخ اردکول

روستای زیبای اردکول واقع در 15 کیلومتری جنوب مرکز شهرستان زیرکوه به علت رویش گل‌های بی‌نظیر لاله به سرزمین لاله‌های سرخ مشهور است. لاله‌هایی که رویش آن‌ها در فصل بهار چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند و گردشگران زیادی را به این روستا می‌کشاند.

داشتن مناظر طبیعی از جمله قرار گرفتن در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده و مرتفع، آب گوارا و شیرین، باغ‎‌زارهای زیبا و بی‌نظیر به این روستا زیبایی خاصی بخشیده است که می‎تواند به عنوان عاملی برای جذب گردشگران محسوب شود.

بیشه محمدآباد

روستای محمدآباد در فاصله 20 کیلومتری شهر حاجی‌آباد قرار دارد، این روستا از لحاظ موقعیت جغرافیایی جزو روستاهای جالب و دیدنی منطقه با طبیعتی بسیار زیبا است.  وجود کوه‌های سر به فلک کشیده در غرب و تپه‌های ماسه‌ای بزرگ در شرق روستا سبب شده تا این روستا طبیعتی خاص و جالب داشته باشد.

وجود آب بسیار فراوان که از دل کوه بیرون می‌آید سبب خلق طبیعتی بسیار زیبا در دامنه کوه محمدآباد گردیده که همه روزه پذیرای مهمانان زیادی از نقاط مختلف منطقه و حتی شهرستان می‌باشد.

بیشه محمدآباد که برگرفته از وجود درختان بی‌شمار در دامنة کوه بوده در فاصله 3 کیلومتری روستای محمدآباد قرار دارد، به علت روییدن درخت چناری عظیم در کنار چشمه به آن پای چنار هم می‌گویند.

طبیعت زیبای بیشه در چند سال اخیر به علت قهر طبیعت و وجود خشکسالی‌های پی‌در‌‌پی آن طراوت و زیبایی سالیان گذشته را از دست داده ولی همچنان از تفریحگاه‌های جذاب و پر مشتری منطقه محسوب می‌شود.

دشت لاله آهنگران

اگر چه آوازه دره زیبای آهنگران به گوش بسیاری از گردشگران شهرستان زیرکوه خورده باشد اما این روزها و از اوایل فروردین خودنمایی لاله‌های رنگارنگ در پایین دست روستای آهنگران طبیعتی را خلق می‌کند که دیدنش هر بیننده‌ای را انگشت به دهان می‌کند.

دشت لاله آهنگران که یکی از سکونت‌گاه‌های آهوی زیبای این منطقه است همه ساله خصوصا در اوایل فروردین مملو از گل‌های زیبا و رنگارنگ لاله است و گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

همجواری این طبیعت زیبا با کویر زیبای همت‌آباد یکی از مزایای بزرگ این دشت زیباست که می‌تواند برای گردشگران از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

کویر زیبای همت‌آباد

کویر همت‌آباد در 60 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت‌آباد خواجه قرار دارد، کویر بکر همت‌آباد یکی از غنی‌ترین و فعالترین زیست بوم‌های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است.

کویر همت‌آباد شاید برای بسیاری از ایرانیان ناشناخته باشد اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده است و برخی از گردشگران خارجی برای دیدن «گربه شنی» حاضر به پرداخت هزینه به جوانان روستای همت‌آباد هستند.

بهار کویر از نیمه اسفند آغاز می‌شود و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد، در این دو ماه زیباترین مناظر طبیعت در خشک‌ترین مناطق دنیا ایجاد می‌شود به گونه‌ای که هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد.

کویر همت‌آباد مامن جانوران نایاب کویری و فعال‌ترین اکوسیستم بیابانی کشور است، این منطقه زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان و وجود پرندگان زیبای بسیاری به ویژه زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، کبک، تیهو و جانورانی از قبیل گربه شنی، روباه شنی، کفتار، گرگ، تشی، خرگوش و ... است.

دره سرسبز تجنود

دره زیبا و سرسبز تجنود در شهرستان زیرکوه یکی از جاذبه‌های زیبای خدادادی و بهشت گردشگران در استان خراسان جنوبی است که در فصل بهار و تابستان هر سال میزبان مسافران زیادی است.

وجود رشته کوه‌های عظیم و مرتفع در دل خود جلوه‌هایی از زیبایی را به تصویر کشیده است، جلوه‌هایی که دیدنش علاوه بر پی‌بردن به قدرت و عظمت خداوند، روح و روان انسان را صیقل می‌دهد.

در همسایگی کویر سوزان همت‌آباد زیرکوه و در فاصله کمتر از پنج کیلومتر یکی از معجزات خداوند در زمین به وقوع پیوسته است، دره‌ای سرسبز و زیبا با رودخانه‌ای جاری و درختانی عظیم که به بهشت گردشگران در استان خراسان جنوبی شهرت یافته است.

دره تجنود در فاصله 70 کیلومتری جنوب شرق مرکز شهرستان زیرکوه و در مجاورت روستای قدیمی تجنود قرار دارد، وقتی پای در دره تجنود می‌گذاری در دو سوی دره باغ‌هایی وجود دارند که انواع میوه از زردآلو گرفته تا عناب و زرشک در آن به چشم می‌خورد همچنین نسبت به فصلی که پای بگذاری سرشار از  زیبایی، شکوفه، سرسبزی و یا رنگ زیبای زرد پاییزی است.

بند تاریخی تجنود

بند تاریخی تجنود در فاصله حدود 2 کیلومتری شمال غرب روستای تجنود قرار دارد، این بنا با مصالح سنگ و ملات ساروج بنا شده است.

طول تاج این بند 26 متر، عرض تاج 5.5 متر و ارتفاع آن از پایین‌ترین نقطه رودخانه 14 متر است، قسمت پایین بند در دوره‌های معاصر تخریب شده و این امر سبب شده آب در پشت بند جمع نشود، این بنا در اواخر دوره قاجار و به دستور ابراهیم‌خان شوکت‌الملک، حاکم وقت منطقه ساخته شده است.

علاوه بر ارزش تاریخی و سلامت نسبی، این بنا به لحاظ طبیعی نیز در منطقه‌ای بکر و دارای جذابیت‌های فراوان واقع شده که در صورت تعمیر و احیاء بند، به منطقه گردشگری و تفرجگاه مناسبی تبدیل خواهد شد.

شناسایی 220 اثر تاریخی زیرکوه برای ثبت در آثار ملی

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زیرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، اظهار داشت: تعداد 25 اثر تاریخی شهرستان زیرکوه در فهرست آثار ملی ثبت شده است و تعداد 220 اثر شناسایی و کار تشکیل پرونده در اداره‌کل میراث فرهنگی انجام شده که امید است به زودی شاهد ثبت این آثار خواهیم بود.

حسین سروش، زیرکوه را یک شهرستان با قدمت تاریخی دانست و خاطرنشان کرد: اماکن زیارتی متعددی در شهرستان وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مزار نور پیشبر، مزار سعدالله شاهرخت، کلاته مزار و مزار چهار گنبد افین نام برد که مزار چهار گنبد افین از آثار ثبت شده این اداره است.

وی با بیان اینکه کویر بکر همت‌آباد و دره سرسبز تجنود از مهمترین نقاط گردشگری این شهرستان است، تصریح کرد:  قرار گرفتن این دو اقلیم متفاوت آب و هوایی در فاصله کمتر از 10 کیلومتر کویر همت‌آباد را نسبت به سایر کویرهای استان متمایز می‌کند.

سروش افزود: دشت لاله آهنگران، تپه‌های شقایق کافر تگ، روستای هدف گردشگری افین، روستای سرسبز آبیز، باغستان زهان و روستای اردکول از دیگر مناطق شاخص گردشگری شهرستان زیرکوه است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زیرکوه با بیان اینکه در سال 94 تعداد پنج درخت تاریخی شهرستان زیرکوه در فهرست آثار ملی و طبیعی ثبت شد، خاطرنشان کرد: امید است در بهار امسال با توجه به بارندگی‌های اخیر شاهد دشت لاله و شقایق زیرکوه باشیم و بتوانیم این دو دشت را به ثبت آثار طبیعی برسانیم.

وی گفت: از همه هموطنان عزیز دعوت می‌کنم از مناطق بکر و دیدنی شهرستان زیرکوه دیدن کنند و تعطیلات عید نوروز امسال را میهمان مردم مهمان نواز و عشایر غیور زیرکوه باشند.

زیرکوه نیوز

نظرات کاربران

سلام تشکر از اطلاع رسانی شما

نظر شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.